Merino: královna všech vln

Jemná, hřejivá, měkoučká a pohodlná vlna, která nekouše. To není sen, to je ovčí vlna Merino. Jak se vyrábí? Jaké jsou její přednosti? A proč by vám neměla chybět v šatníku?

Čtěte dál a všechno se dozvíte.

Jak Merino vlna vzniká?

Merino vlna je mnohem měkčí a jemnější než běžná vlna. Produkuje jí speciální plemeno ovcí Merino. 81 % této vlny pochází od oveček, které žijí v oblasti Austrálie a Nového Zélandu v etických a udržitelných podmínkách s dostatkem pohybu, slunce, vody, čerstvého vzduchu a potravy. Dalšími významnými producenty merino vlny jsou Spojené státy americké, Španělsko a Jižní Afrika.

Protože ovečky produkují nové rouno dvakrát za rok (cca 4,5 kg vlněného rouna na jednu ovci), vlna merino je zcela obnovitelným vláknem. Na rozdíl od syntetických materiálů vyráběných z neobnovitelných fosilních zdrojů. 

9 výhod Merino vlny

1. V zimě hřeje, v létě chladí

To zní jako zázrak, že? Jedinečná struktura dutého merino vlákna vyniká termoregulačními vlastnostmi. Zamezuje rychlému průniku okolního klimatu k vaší kůži, ať je teplo nebo zima.

2. Odvádí pot z těla

Jste přesně ten typ člověka závislého na deodorantu? Pak vás určitě potěší, že merino vlna absorbuje všechny pachy, které ale uvolňuje až při praní, takže se budete celý den cítit svěže a voňavě.

3. Je přirozeně samočistící

Kousek z merina navíc nemusíte prát po jednom nošení. Stačí ho pověsit na ramínko a vyvětrat. Čím to je? Merino vlna obsahuje malinké množství ovčího tuku neboli lanolinu, který vlákno krásně obalí a poskytuje ochranu před znečištěním a bakteriemi.

4. Je hypoalergenní

Proto jsou modely z merina vhodné i pro miminka a jedince s citlivou pokožkou nebo různými kožními problémy (ekzémy, lupénka atd.). Za hypoalergennost vděčí merino opět obsahu lanolinu, který představuje jakýsi štít před vniknutím nejrůznějších mikroorganismů. Zároveň má protizánětlivé a zklidňující účinky. Kromě merina ho najdeme v celé řadě pečující kosmetiky.

 

 

5. Chrání před UV zářením

Na rozdíl od syntetických vláken a bavlny má merino vlna ochranný faktor od 25 do 50 SPF. Kéž by se dala nosit i na obličeji, že? :)

6. Nemačká se

Vlákna merino vlny jsou elastická a odolná proti mačkání. Oblečení z merina nemusíte žehlit, stačí ho pouze krátce vyvěsit. Ideální na cesty.

7. Neškrábe

Tloušťka lidského vlasu se pohybuje mezi 60 a 180 mikrometry. Tloušťka merino vláken je pouhých 17 mikrometrů. Co to znamená? Oblečení z merino vlny je superjemné, pružné a takřka splývá s pokožkou, díky čemuž nesvědí ani nekouše. Proto dejte sbohem starým vlněným svetrům vaší babičky a pořiďte si svetr z Merina.

8. Může se prát v pračce

Před praním jakéhokoli produktu z merino vlny ale určitě zkontrolujte štítek. Velkou část oblečení z Merina lze prát v pračce na šetrný program nebo program studeného praní, který se nejvíce podobá praní v ruce. Některé pračky dokonce mají speciální cyklus na praní vlny.

9. Je odolná a trvanlivá

Vlákno merino vlny lze bez poškození ohnout tam a zpět více než 20 000krát, zatímco to bavlněné jen 3 200krát. To znamená, že merino kousek vám vydrží více než 6krát déle.

 

Je Merino vlna opravdu udržitelná?

Ano. Jak uvádíme výše, jedná se o obnovitelné vlákno, které dvakrát ročně „vyrábí“ volně se pasoucí ovečky. Merino vlna je také biologicky odbouratelná, protože se v přírodě přirozeně rozkládá a vrací tak živiny zpátky do půdy. Navíc podporuje slow fashion přístup, protože model z merina je dlouhodobá investice, která se vám postupně vrací.

Hledáte ten pravý kousek z Merina? Je libo klasický svetřík, rolák, oversized či cropped svetr s výstřihem do véčka nebo snad merino kardigan s obsahem kašmíru? U nás na by Greyson je všechny najdete.